Vinařství Václav

Terroir Kurdějov

Terroir

Sen o vlastní vinici se zrodil v roce 2006 a my jsme našli Kurdějov. Krásné místo, dlouhé slunné stráně, bohatá fauna a flora a nikde žádné vinohrady. To byla naše šance a výzva. Protože cesta je cíl. V Kurdějově začíná Ždánická vrchovina, která má úplně jiný ráz krajiny, než na jaký jsme na jižní Moravě zvyklí. Obec je vlastně celá v údolí a kopce na horizontu jsou pokryté souvislým lesním porostem ze kterého vystupují svažité viniční tratě. Jsou zde strmé stráně, louky a druhotné stepi. Teplé a suché klima a tomu přizpůsobená místní květena. Za našimi vinohrady uvidíte stáda muflonů, daňků, srn a divočáků. Máme tu dravé ptáky, ochránce vinic před špačky. Rostou tady chráněné stepní rostliny. Přímo u plotu našich vinohradů dokonce objevíte dvě vzácné rostliny z čeledi ORCHIDEACEA – vstavač vojenský a žežulník pětiprstku. Lze tedy říct, že vinařská obec Kurdějov má specifický a jedinečný terroir.

Orchidaceae

Abychom podtrhli unikátní přírodu, kde pěstujeme révu, zvolili jsme si symbol Orchidaceae jako oficiální značkou našich vinic. Symbol orchideje proto najdete na etiketách našich vín, jako ochrannou známku původu a apelace Kurdějov.

BIO

Zdravý hrozen je základ. Všechny naše vinice jsou proto certifikované v režimu BIO. Jsme rádi, že jsme se rozhodli jít touto složitější a náročnější cestou. Dnes vidíme, že to byla cesta správná. Díky tomu sklízíme hrozny, které nepřišly do kontaktu s nežádoucí chemií. Naše vinohrady bez chemických hnojiv, pesticidů, posílené výsevem kvetoucích bylin, jsou krásné na jaře i v zimě. A asi nejkrásnější na podzim, kdy si do sklepa přivezeme zdravý hrozen. Takový, který dělá víno vínem.